Opis projektu
Osiedle Malborska Północ jest nowym kompleksem. Mieszkańcy to głównie osoby młode, rodziny z dziećmi. Z rozmów z wieloma osobami zdiagnozowaliśmy potrzebę poznania się, osób dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. Na naszym osiedlu stworzyło się kilka grup dziewcząt i chłopców, które konkurują ze sobą, przeganiając się z ulubionych miejsc zabaw.
Pomysł na realizację Dnia Sąsiada wyszedł z inicjatywy rodziców, którzy chcieliby stworzyć przestrzeń integracyjną dla swoich dzieci, ale także dla siebie samych. Po to, aby czuć się członkiem społeczności, aby nie tylko z grzeczności, witać napotkanych sąsiadów, aby wrócić do korzeni i móc czuć się bezpiecznie wśród osób, z którymi spotykają się na co dzień.
Celem główny spotkania jest integracja mieszkanców osiedla Malborska-Północ.
Po realizacji działania mieszkańcy będą:
- znać swoich najbliższych sąsiadów, czuć się przez to bezpiecznie,
- będę wiedzieć gdzie i do kogo udać się o pomoc w sprawach życia codziennego,
- będą bardziej identyfikować się ze swoim miejscem zamieszkania, czuć się za nie odpowiedzialni,
- będą zmotywowani do tworzenia tego typu działań w przyszłości i tworzyć nowe,
- dzieci będą się wspólnie bawić, nie będzie dochodziło do objawów agresji i dyskryminacji.
Dzień Sąsiada, to jednodniowe spotkanie wszystkich sąsiadów mieszkających na naszym osiedlu. Będzie to ok 4 godzinne, intensywne spotkanie, gdzie zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe znajdą coś dla siebie.
Proponowany program spotkania (ostateczna forma zostanie ustalone z mieszkańcami):
- zjeżdżalnie dla dzieci, dmuchańce, mobilny plac zabaw, rakietki wodne itp.
- warsztaty/prezentacje/pokazy dla dzieci, dorosłych i całych rodzin: warsztaty artystyczne, manualne, lego, ekologiczne, nauka budowy budy dla psa/karminika itp.
- loteria z nagrodami
- zadania integracyjne dla każdej z rodzin, która przyjdzie na spotkanie
- stworzenie mapy osiedla z rysunkami każdej z rodzin i ich domu (na mapie przedstawione by były cechy charakterystyczne każdej z rodzin, np. wykonywany zawód, hobby czy też międzynarodowe pochodzenie),
- warsztat rowerowy + wspólny rajd rowerowy wokół osiedla
- gra sąsiedzka w poszukiwaniu wskazówek i skarbów na każdej ulicy osiedla
- kącik napraw i wymiany doświadczeń i umiejętności. Głównie męska część osiedla, ale nie tylko, zgłosiła potrzebę wymiany doświadczeń w budowie bądź wykańczaniu/remontu domu
- spotkanie i warsztat kosmetyczny (jak dbać o cerę, makijaż w 5 min itp.)
- kino plenerowe na koniec spotkania dla dzieci i młodzieży.
Ważne, każda z uczestniczących rodzin/osób miałaby za zadanie przynieść smaczny poczęstunek na wspólny stół sąsiedzki. Odbyłoby się kilka kategorii jedzeniowych: przetwory, coś słodkiego, słonego i inne w zależności od pomysłu i potrzeb. W taki sposób można wymienić się przepisami pomysłami i w naturalny sposób nawiązać relacje.
Spotkanie powinno odbyć się w okresie wiosenno-letnim.