Lokalizacja
Ze względu na lokalizację i wykorzystanie atrakcyjności dostępne są dwie lokalizacje. Chociaż projekt można zrealizować w dowolnej części miasta po wygodnej dla realizującego. Ciekawym rozwiązaniem jest przegłosowanie lokalizacji tak, aby mieszkańcy mogli się na ten temat wypowiedzieć chociażby w sądzie lub głosowaniu online.
Dworzec PKP Kościuszki 54
Dworzec PKS Marii Konopnickiej 10A
Opis projektu
Projekt jest próbą praktycznego zrealizowania koncepcji projektowej powstałej w ramach konkursu "Razem do zawodu", którego celem jest wprowadzenie na teren naszego miasta zielonego przystanku, które są powszechne zarówno w dużych jak i małych miejscowościach stając się ich wizytówką.
Na terenie Kwidzyna nie ma takiego projektu wiec wydaje się być to istotne nie tylko dla społeczności lokalnej, ale również dla przyjezdnych odwiedzających nasze miasto.
W ramach projektu powinna być wykonana modyfikacja już istniejącego przystanku poprzez zasadzenie w jego okolicy roślinności w taki sposób, aby swoim wzrostem obejmowała ona swoim wzrostem na przykład ścianę boczną lub tylną przystanku. W ramach realizacji tego zadania wspólnie z lokalną społecznością oraz władzami miasta możliwy będzie wybór roślinności, która zostanie tam zasadzona. Może to nastąpić chociażby podczas warsztatów organizowanych w szkołach na terenie Kwidzyna. Dzięki temu uczniowie oraz ich rodzice będą mogli poznać zalety roślin oraz ich pozytywny wpływ na otoczenie nie tylko poprzez pełnienie funkcji estetycznych, ale i zdrowotnych.
Można więc wskazać na następujące korzyści z realizacji tego dla miasta: poprawa estetyki przystanku jako wizytówki miasta w myśl zasady jak nas widzą tak na piszą, zwiększenie zainteresowania ekologią, dołączenie do elitarnego grona miast, które realizują takie projekty jak chociażby Malbork, który ma takie instalacje w pobliżu Dworca PKP
Z kolei mieszkańcy: poznają istotę ochrony redukcji emisji CO2 (na przystanku można umieścić QR cody z informacjami na ten temat), podobnie o roślinach, które zostaną tam posadzone (QR cody będą dotyczyć również właściwości roślin tam zasadzonych) oraz innych które eliminują toksyny z naszego otoczenia, uczniowie szkół podstawowych mogą uczestniczyć w żywej lekcji ekologii, chociażby poprzez dbanie o wybrane elementy przystanku wskazane przez władze miasta.
Przyjezdni: mogą poznać nie tylko wizerunek miasta otwartego na ekologię, ale w razie konieczności można na takim przystanku umieścić QR cody z najważnejszymi informacjami.
Ważnym aspektem takiej instalacji może był również "Kącik ekologa" tj. zmieniane co jakiś czas QR cody odsyłające do tematycznych zadań organizowanych przez szkoły w ramach lekcji ekologicznych w organizacjami pozarządowymi- np. qr cody do ciekawych filmików tworzonych przez uczniów.
Załączony rysunek projektu jest oczywiście jedynie wstępną koncepcją. Może być on oczywiście modyfikowany w zależności od możliwości finansowych i warunków stawianych przez inwestora.. Można z niego usunąć stelaż na bluszcz, aby nie ingerować do końca w otoczenie i przestrzeń otaczającą przystanek. Możliwie jest także ograniczenie się do tworzenia donic z roślinnością oplatająca wybrane elementy wiaty.