Skrócony opis
Butelkomat pozwoli promować postawy proekologiczne wśród mieszkańców Kwidzyna. Maszyna stanęłaby na ulicy Słowackiego przy placu po byłym Manhattanie. Automat będzie przyjmował plastikowe butelki PET, puszki i nakrętki plastikowe. W zamian za wrzuconą butelkę urządzenie będzie wydawać bony do wykorzystania jako zniżki do kina, teatru, basenu, kawiarni.
Opis projektu
Butelkomat ma na celu promować postawy proekologiczne wśród mieszkańców Kwidzyna. Maszyna stanęłaby na ulicy Słowackiego przy placu po byłym Manhattanie. Z uwagi na to, iż lokalizacja jego będzie na dużym osiedlu mieszkaniowym będzie on spełniał swoje główne zadanie. Automat będzie przyjmował plastikowe butelki PET, puszki i nakrętki plastikowe. W zamian za wrzuconą butelkę urządzenie będzie wydawać bony do wykorzystania jako zniżki do kina, teatru, basenu, kawiarni. Mogą korzystać z niego przedsiębiorcy, handlowcy jako rabatową promocję swoich usług. Dzięki butelkomatowi miasto będzie czystsze, bez plastikowych butelek. Jest to narzędzie promujące edukację ekologiczną wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Urządzenie jest wyposażone w ekran LED z hartowanym szkłem antyodblaskowym , który zapewnia wyraźny, kontrastowy obraz nawet w jasnym świetle słonecznym. Ekran pozwala na wyświetlanie dowolnie zaprogramowanych treści (np. reklam) oraz umożliwia realizację interfejsu użytkownika. Poza ekranem na froncie urządzenia znajdują się:
• otwór wrzutowy na odpady,
• otwór wrzutowy na nakrętki,
• skaner kodów kreskowych,
• szczelina odbioru pokwitowań,
• kamera monitoringu (opcja),
• drukarka termiczna,
• głośnik.
Użytkownik deklaruje rodzaj opakowania do recyklingu poprzez skanowanie kodu kreskowego na butelce/puszce. Wczytanie prawidłowego kodu, powoduje otwarcie otworu wrzutowego i rozpoczęcie cyklu zwrotu opakowań. W celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika (zamknięcia klapy wrzutni podczas deponowania opakowania) otwór wrzutni jest zabezpieczony barierą podczerwieni. Zintegrowana waga z podajnikiem w otworze wrzutowym, umożliwia sprawdzenie, czy włożone opakowanie jest prawidłowe (np. nie zostanie przyjęte opakowanie zawartością płynu). Opakowania trafiają następnie do zgniatarki, która umożliwia znaczną redukcję ich objętości. Domyślnie maszyna rozpoznaje i sortuje dwie frakcje PET i ALU. Maszyna wyposażona jest w komunikację WiFi, łączność 3G/4G/5G LTE. Głośnik zapewnia komunikację dźwiękową. Model RVM/O jest przystosowany do pracy w warunkach zewnętrznych (zabezpieczenie przed wilgocią, grzałka przeciw zamarzaniu i kondensacji). System odkażania odpadów przy pomocy światła UV-C.