Opis projektu
Projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do spacerów miejskich, poznawania historii i dodatkowo promocji turystycznej miasta. Za turystyką kryją się też pieniądze, które zostawią turyści u lokalnych przedsiębiorców.
Miniaturowe postacie nie są niczym nowym, gdyż kilka miast w Polsce m.in. Wrocław z małymi krasnalami czy Zielona Góra z Bachusikami mają już taką atrakcję turystyczną.
Dlaczego w Kwidzynie Pacynki? Po pierwsze, aby nie duplikować nazw figurek z innych miast, a po drugie Pacynki będą kojarzone z Kwidzyńską Sceną Lalkową, która istnieje od 20 lat.
Projekt zawiera 12 Pacynek o wysokości ok. 50cm wykonanych z brązu. Rzeźbiarz odpowiada za: projekt, rzeźbienie, formy silikonowe, transport, montaż. Po stronie inwestora potrzebne jest przygotowanie podłoża i oświetlenie LED (solarne), strona www i opisy. Ostateczny koszt zależny jest od skali oraz tego, jak bardzo będzie rozbudowana o dodatkowe atrybuty.
W dobie Internetu do Kwidzyńskich Pacynek można utworzyć stronę WWW z informacjami o konkretnych Pacynek i historiach z nimi związanymi, mapy, aktualności i konkursy. Alternatywnym i tańszym rozwiązaniem byłoby przygotowanie podstrony na www.kwidzyn.pl w odnośniku "dla Turystów". W przyszłości mogłaby powstać aplikacja mobilna na telefon.
Łącznik do strony WWW mógłby być poprzez umieszczenie przy figurce kodu QR z bezpośrednim dostępem do konkretnej historii Pacynki.
Mogłyby być organizowane spacery śladami pacynek np. dla seniorów, grup szkolnych itd. W przyszłości można tez zainicjować Bieg Kwidzyńskiej Pacynki lub Rajd Rowerowy.
Każda Pacynka opowiadałby historię związaną z naszym miastem. Wskazane pierwsze lokalizacje 12 Pacynek to:
z papierem (przy zakładach celulozowych MM - jako fabryki, której produkty są znane na całym świecie), z książką (przy SP4 - związane z Liceum Pedagogicznym), znakiem Rodła (przy I LO - jako znak mieszkańców nie tracących polskości w okresie niemieckiej okupacji), z koniem (na Miłosnej - związanej z kwidzyńskimi sukcesami w jeździectwie konnym), z lalką (ul. Słowiańska przy Teatrze Lalkowym - związany z prężnie działającym kwidzyńskim teatrem lalkowym, który od 20 lat corocznie organizuje międzynarodowe festiwale), z instrumentem (skwer na Targowej przy Szkole Muzycznej - która wychowała wielu kwidzyńskich muzyków znanych w Polsce), ze sztangą (przy szkole "Konie" - w której działał klub Nadwiślanin, wychowując wielu mistrzów Polski i mistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów), z piłką ręczną (przy "starym basenie" - miejscu gdzie kwidzyńska piłka ręczna zdobywała pierwsze największe sukcesy), z rowerem/dwuśladowcem (róg Żwirowej - Sportowej, symbol organizowania wielu zawodów rowerowych m.in. MTB, zawodów motorowych rangi światowej), z ketchupem (w miejscu byłego biurowca Warmińskich Zakładów, Toruńska - spożywczy produkt znany w całym kraju), wojskowy (przy Starostwie - Kościuszki - symbol 2 nieobecnych jednostek wojskowych), z średniowiecznym WC (zejście do Gdaniska - symbol największego europejskiego średniowiecznego "ustępu").
Kolejne Pacynki mogłyby być zgłaszane do UM z odpowiednim wnioskiem i argumentacją ich utworzenia. Jeśli mieszkaniec/przedsiębiorca posiada szczególną historię i motyw z pacynką miałby możliwość zostać Fundatorem figurki np. przed swoim zakładem pracy.