Skrócony opis
Projekt polegać będzie na przeprowadzeniu cyklu 10 szkoleń dla mieszkańców Kwidzyna. Szkolenia mają na celu podniesienie bezpieczeństwa, świadomości mieszkańców na temat działania w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochrony i profilaktyki przeciwpożarowej.
Opis projektu
Cykl 10 szkoleń dla mieszkańców Kwidzyna. Szkolenia mają na celu podniesienie bezpieczeństwa, świadomości mieszkańców na temat działania w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowotnego, ochrony i profilaktyki przeciwpożarowej.
Szkolenia w pełni wspierają realizację zadań własnych gminy wynikających z Art. 7 pkt. 5 i pkt. 14 Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
W ramach szkolenia mieszkańcy zapoznają się w formie teoretycznej i praktycznej z następującymi zagadnieniami:
1. BEZPIECZEŃSTWO - moduł mający na celu przedstawienie możliwych zagrożeń dla ratownika, poszkodowanego i osób z otoczenia oraz nauki jak im przeciwdziałać.
2. WEZWANIE POMOCY - część obrazująca zasady działania, „łańcucha ratunkowego”, miejsca w których można uzyskać pomoc i sposoby wzywania pomocy.
3. POSZKODOWANY NIEPRZYTOMNY - nauka postępowania w sytuacji z poszkodowanym nieprzytomnym, poparta ćwiczeniami.
4. NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA - nauka postępowania w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia; algorytmu ABC dla dorosłych i dzieci, poparta ćwiczeniami.
5. AED - część przygotowująca do użycia automatycznego defibrylatora. Nauka o budowie, zasadach działania, dostępności. Poparta ćwiczeniami praktycznymi przy użyciu treningowego AED.
6. ZADŁAWIENIA - nauka postępowania w przypadku zadławienia, nauka rękoczynu Heimlicha.
7. RANY, TAMOWANIE KRWOTOKÓW - praktyczna nauka postępowania podczas tamowania krwotoków, nauka wykorzystania odpowiedniego opatrunków przy różnych rodzajach zranień.
8. URAZY - omówienie najczęstszych urazów ciała i nauka ich zaopatrywania.
9. URAZY ŚRODOWISKOWE - omówienie podtopień, porażeń.
10. NAGŁE ZACHOROWANIA i STANY ZAGRAŻAJĄCE ŻYCIU - nauka rozpoznania i postępowania w przypadkach takich jak: omdlenia, choroba wieńcowa, udary, alergie
11. ZASADY PROFILAKTYKI PRZECIWPOŻAROWEJ - omówienie zasad postępowania w celu zapobiegania pożarom, prezentacja środków, czujników i sygnalizatorów przeciwpożarowych
Ochotnicza Straż Pożarna w Kwidzynie zapewni kadrę szkoleniową. Niezbędne wyposażenie szkoleniowe według poniższej specyfikacji zostanie zakupione w ramach Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Realizacja szkoleń korzystnie wpłynie na poziom wyszkolenia i świadomości mieszkańców Kwidzyna w zakresie reagowania na występujące w otoczeniu zagrożenia. Pozwoli to na zmniejszenie skutków występujących zdarzeń, przez co podniesiony zostanie poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Program szkoleń ma dotrzeć do ok. 300-400 mieszkańców z różnych grup wiekowych. Sprzęt treningowy pozostanie w użyczeniu w OSP Kwidzyn i będzie wykorzystywany do dalszych akcji szkoleniowych dla mieszkańców Kwidzyna.