Ze środków przeznaczonych na realizację Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego (zwanego dalej „KBO”) finansowane mogą być projekty należące do zadań własnych miasta wynikających z ustawy o samorządzie gminnym.
Projekty muszą być spójne z przyjętymi przez miasto strategiami, politykami i programami, z opracowanymi koncepcjami urbanistyczno-architektonicznymi oraz z przepisami prawa, w tym aktami prawa miejscowego.
W przypadku zadań o charakterze inwestycyjnym grunt wskazany przez wnioskodawcę na lokalizację projektu musi stanowić:
własność Miasta Kwidzyna,
własność spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, pod warunkiem przedstawienia oświadczenia właściciela nieruchomości o woli nieodpłatnego użyczenia terenu pod inwestycję wskazaną w projekcie na czas nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie oraz przedstawienia deklaracji dotyczącej ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania przez okres nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie. Wzór oświadczenia woli wraz ze wzorem umowy użyczenia dotyczącej realizacji projektu oraz wzór deklaracji ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania, określi Burmistrz Miasta Kwidzyna,
być w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej pod warunkiem przedstawienia oświadczenia użytkownika wieczystego nieruchomości o woli nieodpłatnego użyczenia terenu pod inwestycję wskazaną w projekcie na czas nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie oraz przedstawienia deklaracji dotyczącej ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania przez okres nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie. Wzór oświadczenia woli wraz ze wzorem umowy użyczenia dotyczącej realizacji projektu oraz wzór deklaracji ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania, określi Burmistrz Miasta Kwidzyna.
Projekty nie mogą być kontynuacją projektów z poprzedniej edycji KBO i muszą tworzyć zamkniętą całość oraz uwzględniać wszystkie koszty jego realizacji, w szczególności koszty przygotowania projektu technicznego, koszty nadzoru inwestorskiego, itp.
Projekty muszą zakładać realizację w ciągu jednego roku budżetowego.
Projekty muszą zakładać pełną dostępność dla wszystkich mieszkańców Kwidzyna.
Projekty nie mogą dotyczyć zadań statutowych organizacji pozarządowych lub podmiotów gospodarczych działających na terenie Kwidzyna.
Koszt projektu nie może przekroczyć kwoty 450 000 złotych.
§2 Tryb zgłaszania projektów
Projekt może złożyć każdy mieszkaniec Kwidzyna.
Projekty należy składać poprzez dedykowaną stronę internetową KBO.
W przypadku, gdy wnioskodawcą jest osoba małoletnia do wniosku należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego, której wzór określi Burmistrz Miasta Kwidzyna.
Każdy mieszkaniec może zaproponować dowolną liczbę projektów. Zgłoszenie uważa się za ważne jeżeli zostaną wypełnione wszystkie obowiązkowe pola w formularzu zgłoszenia. Projekty zgłoszone nieprawidłowo, bez wypełnionych wszystkich pól formularza, bez podania wymaganych informacji, nie będą rozpatrywane.
Do każdego projektu musi być dołączona lista poparcia z podpisami co najmniej 35 mieszkańców Kwidzyna.
W przypadku, gdy osobą popierającą projekt jest osoba małoletnia do listy poparcia należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego, której wzór określi Burmistrz Miasta Kwidzyna.
Projekty wraz z listą poparcia należy złożyć w terminie określonym w harmonogramie KBO, poprzez dedykowaną stronę internetową KBO.
Projekty zgłoszone po terminie określonym w harmonogramie, bądź bez wymaganej ilości głosów poparcia, nie będą rozpatrywane.
§3 Ocena projektów
Projekty podlegają weryfikacji i ocenie przez Zespół ds. Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego, powołany przez Burmistrza Miasta Kwidzyna, zwany dalej „Zespołem”.
Projekty będą weryfikowane pod względem spełnienia warunków formalnych oraz wymagań, o których mowa w § 1 niniejszego regulaminu, a także oceniane pod względem racjonalności ich realizacji, w szczególności:
realności kosztów realizacji projektu,
poziomu kosztów, które projekt będzie generował w kolejnych latach,
braku konfliktów z innymi realizowanymi oraz planowanymi działaniami Miasta.
Zespół, w porozumieniu z autorem projektu, może na etapie oceny dokonać korekty kosztów i zakresu realizacji projektu.
W przypadku zgłoszenia dwóch lub więcej projektów dotyczących takiego samego zadania lub zbieżnych co do zakresu i obszaru, Zespół może wystąpić do wnioskodawców z propozycją wypracowania wspólnego projektu.
Właściwa merytorycznie Komisja Rady Miejskiej w Kwidzynie po uzyskaniu od Zespołu pełnej dokumentacji oceniającej, zatwierdza listę projektów dopuszczonych do głosowania.
Burmistrz Miasta Kwidzyna ogłasza listę projektów dopuszczonych do głosowania na dedykowanej stronie internetowej KBO oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, w terminie określonym w harmonogramie.
Wnioskodawca, którego projekt nie został dopuszczony do głosowania, może odwołać się od decyzji dotyczącej swojego projektu do Burmistrza Miasta Kwidzyna, w terminie 5 dni roboczych od daty ogłoszenia listy projektów dopuszczonych do głosowania.
Odwołanie składa się:
poprzez dedykowaną stronę internetową KBO;
W siedzibie Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, ul. Warszawska 19, 82-500 Kwidzyn, w kopercie z dopiskiem: „Kwidzyński Budżet Obywatelski - odwołanie”.
O ostatecznej decyzji w sprawie odwołania wnioskodawca zawiadamiany jest pisemnie, w terminie 5 dni roboczych od dnia wniesienia odwołania.
§4 Zasady głosowania
Głosowanie odbywać się będzie w formie elektronicznej na dedykowanej stronie internetowej KBO.
Nadzór nad głosowaniem sprawuje Burmistrz Miasta Kwidzyna.
Uprawnieni do udziału w głosowaniu są wszyscy mieszkańcy Kwidzyna.
W przypadku głosowania przez osoby małoletnie konieczna jest zgoda opiekuna prawnego, której wzór określi Burmistrz Miasta Kwidzyna.
Kolejność projektów poddanych pod głosowanie zostanie ułożona w drodze losowania.
Uprawnieni do głosowania mogą oddać w głosowaniu tylko jeden głos, wybierając maksymalnie trzy projekty.
Oddanie większej liczby głosów czyni głos nieważnym.
Projekty, które w głosowaniu uzyskały mniej niż 35 głosów poparcia, nie będą realizowane.
W przypadku jednakowej liczby głosów zakwalifikowany do realizacji projekt wybrany zostanie drogą losowania.
Po zakończeniu głosowania zostanie ustalona lista rankingowa projektów według liczby uzyskanych głosów. Do realizacji przyjęte zostaną kolejne projekty o największej liczbie głosów, do wysokości środków przeznaczonych na realizację KBO.
Burmistrz Miasta Kwidzyna ogłasza listę projektów przyjętych do realizacji na dedykowanej stronie internetowej KBO oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, w terminie określonym w harmonogramie.
§5 Postanowienia końcowe
KBO ma charakter cykliczny i powtarzany jest w kolejnych latach.
Kwota przeznaczona na finansowanie projektów w ramach KBO określana będzie w budżecie Miasta Kwidzyna.
Burmistrz Miasta Kwidzyna określi w drodze zarządzenia, w szczególności:
harmonogram wdrażania KBO,
skład i zadania Zespołu,
wzór formularza projektu,
wzór zgody opiekuna prawnego osoby małoletniej na zgłoszenie projektu, podpisanie listy poparcia oraz udział w głosowaniu,
wzór oświadczenia woli wraz ze wzorem umowy użyczenia dotyczącej realizacji projektu oraz wzór deklaracji ponoszenia kosztów bieżącego utrzymania.
Korzystanie z witryny kwidzyn.budzet-obywatelski.org oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które mogą być już zapisane w folderze przeglądarki na dysku użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.